موفقیت چیست؟

موفقیت چیست؟

همه ما دوست داریم موفق باشیم و همه روزه برای کسب موفقیت تلاش می کنیم. در اکثر کتاب های موفقیت و سمینارهای آموزش موفقیت، در مورد رموز موفقیت صحبت می شود. اما آیا تا به حال به این موضوع اندیشده ایم که موفقیت واقعا چیست؟ قبل از اینکه من به این سوال پاسخ بدم خود شما در مورد پاسخ این سوال چه فکری میکنید؟ آیا موفقیت یک جایگاه است؟ یک مقبولیت جمعی است؟ یک حس است؟ شهرت و معروفیت است؟ ثروتمند شدن و داشتن همه چیز است؟ موفقیت چیست؟

موفقیت حس خوب از پیشرفت در زندگیست

موفقیت یک حس است. حس خوبی که از تغییر جایگاه امروزمان، نسبت به قبل کسب می کنیم است. ممکن است شما در زندگی سالم و سلامت باشید و از این سلامتی حس فوق العاده ای داشته باشید. با اینکه میلیون ها نفر همه روزه در باشگاه های ورزشی در رشته های مختلف، تناسب اندام و قدرت بیشتری نسبت به شما دارند، اما شما حستان نسبت به خودتان خوب است. این یعنی موفقیت. موفقیت در رقابت به دست نمی آید. همیشه فردی ثروتمندتر از شما وجود دارد. همیشه افراد با تناسب اندام بهتر از شما در حال ورزش و تمرین هستند. مهم حس خوبیست که شما از پیشرفتتان نسبت به قبل کسب می کنید. موفقیت حس خوشحالی و خوشبختی، که از رسیدن به اهدافتان کسب می کنید است.

قضاوت دیگران اصلا مهم نیست

در رقابت های ورزشی، قهرمان و نفرات برتر، توسط مسابقه و مبارزه مشخص می شود. اما این تنها مختص رشته های ورزشی است. زندگی میدان مبارزه و مسابقه نیست. رقابت استرس زا است و استرس حس بد است. مراقب باشید این حس بد در مسیر موفقیت به شما آسیب نزند.

در زندگی افراد با شرایط نابرابر، برای زندگی بهتر فعالیت می کنند. هر کسی هدفی دارد که با دیگران متفاوت است. هر کس علایق مختلفی با دیگران دارد. به میزانی که به اهداف تعیین شده تان دست پیدا میکنید و از این کسب هدف خوشحالید، موفق هستید. منتظر تایید و تثبیت دیگران نباشید.

مقایسه آفت بزرگی است که دامن اکثر افراد را می گیرد. ممکن است شما در شرایط نا برابری از دیگران شروع به حرکت در مسیر خواسته هایتان کرده باشید. یا نوع خواسته های شما به گونه ایست که نیاز است سالها بدون کسب نتیجه دلخواه روی آنها کار کنید. در این شرایط، مقایسه خود با دیگران مانند آب سردی در دلتان، آتش اشتیاق سوزان و انگیزه شما را خاموش می کند.

جاه طلب باشید

انتخاب اهداف کوچک و دستیابی به آنها بهتر از انتخاب اهداف بزرگ اما نرسیدن است. البته منظور از این گفته این نیست که خود را با انتخاب اهداف کوچک و پیش پا افتاده گول بزنیم. ما در مسیر زندگی باید همواره پس از دستیابی به یک هدف، هدف بعدی را کمی بزرگتر انتخاب کنیم و به تدریج ذهن و قدرت جذب خودمان را افزایش دهیم. اما در کل فردی که هدفی دارد و برای رسیدن به آن حرکت می کند، هر چند کوچک، بهتر از فردیست که اهداف بزرگی دارد اما هیچگاه تلاشی برای رسیدن به آنها نمی کند و هیچگاه هم به آنها نمی رسد.

به طور کلی ذهن نمی تواند برای مدت زیادی با یک موفقیت راضی باقی بماند. یک فرد جاه طلب، همواره به دنبال موفقیت بیشتر، پیشرفت بیشتر و کسب جایگاه های بالاتر است. به نقل از مازلو، دانشمندی که سلسله مراتبی برای نیاز های آدمی ارائه کرده، بیان می کند که افراد نمی توانند یکباره به بالاترین سطح از نیازهای خود دست پیدا کنند. همچنین وقتی نیازی ارضا می شود و فرد به سطح بالاتر می رود، دیگر آن نیاز برای او جذابیت و رضایت قبلی را ندارد. برای همین به دنبال کسب سطح بالاتری از موفقیت است.

گفته بالا نیز نیازمند این توضیح است که منظور ناشکری و نادیده گرفتن جایگاه کنونی نیست. یکی از راه های کسب موفقیت و تکنیک قدرتمندی که در دوره های قانون جذب ارائه می شود، دیدن وضع موجود و سپاسگزاری از داشته هایی است که هم اکنون در اختیار ماست. با در نظر گرفتن این دو نکته، یعنی سپاسگزاری از داشته های موجود و عادت نکردن به موفقیت های بدست آمده، به دنبال کسب جایگاه ها و موفقیت های جدید باشیم.

سپاسگزاری قانون موفقیت

قانون موفقیت در یک جمله خلاصه می شود: احساسات خوب اتفاقات خوب و احساسات بد اتفاقات بد را رقم می زنند.

حال با توجه به این قانون، سپاسگزاری که همان دیدن نعمت های حال حاضر است، اگر به درستی انجام شود، خود حس خوب فوق العاده ای ایجاد می کند. حس خوب نیز زندگی ما را با اتفاقات خوب بمباران می کند.

موفقیت برآیندی از وضعیت زندگیست

ممکن است فردی در یکی از جنبه های زندگی خود موفق باشد. اما در سایر جنبه ها در وضع بسیار بدی قرار داشته باشد. اگرچه او در رشته کاری خود بزرگترین و بهترین است و تحسین میلیون ها نفر را برمی انگیزد، اما خود او به هیچ عنوان حال روحی خوبی ندارد. او نیاز به بهبود جدی در سایر جنبه های زندگیش را دارد و تا سایر جنبه های زندگی او سرو سامان پیدا نکند، او نمی تواند حس خوب خود را بازیابد.

افرادی در زندگی حس خوب بیشتری دارند و احساس رضایت و خوشبختی بیشتری دارند که، روی جنبه های مختلف زندگیشان کار کرده باشند و در تمام جنبه ها رشد کرده اند. این افراد اگرچه به رکوردها و موفقیت های جهانی دست پیدا نکرده اند، اگرچه اسمشان در کتاب گینس ثبت نشده اما خوشبخت ترین و موفق ترین افراد روی کره زمین هستند. زیرا حس خوب آنها در زندگی بیشتر از هر کس دیگه ای است.

فردی را تصور کنید که سالها در یک رشته ورزشی مقام اول را کسب کرده است و امسال نیز موفق به کسب رتبه اول شده است. او پنج قهرمانی پیاپی در کارنامه خود دارد. اما در کنار او فردی قرار دارد که توانسته است از فقیر ترین و بدترین شرایط، زندگی خود را تغییر دهد، برای کسب موفقیت و بهتر شدن در آن رشته ورزشی گام بردارد و مشکلات بسیار زیادی که بر سر راه او بوده را کنار بزند. تحقیر و توهین دیگران را نادیده بگیرد و به سکوی سوم مسابقات برسد. این فرد روی سکوی سوم است و تمام مردم دنیا نفر اول را فرد موفق تری می دانند اما او در حال حاضر فرد موفق تریست. زیرا خوشحالی و حس بهتری نسبت به نفرات اول و دوم دارد. نه تنها حس بهتری دارد بلکه نسبت به نفرات اول و دوم تحولات عظیم تری در زندگی و شخصیت خود ایجاد کرده است.

موفقیت یک حس است. چیزی نیست که با نظر دیگران و مقبولیت عامه بدست آید. در کسب مدال یا کسب نظر و مقبولیت دیگران می توان تقلب کرد. می توان نقش یک فرد موفق را بازی کرد اما احساسات و حس خوب واقعیست و کائنات به حس خوب واقعی پاداش می دهد. حس خوب همان سپاسگزاری و رضایت درونی از داشته هاست که به صورت داشته های بیشتر به خودمان و زندگیمان باز می گردد.” جنس موفقیت، احساس است”. هر چه از دستیابی به اهداف خود احساس خوب بیشتری کسب کنید، موفق تر هستید. تمام مباحث دیگر در حوزه ی موفقیت اعم از اعتماد به نفس، عزت نفس، احساس لیاقت، خوشبختی، سعادت، شادی و… از جنس احساس هستند که بیشتر آنها ابزار و پیش نیاز دستیابی به موفقیت هستند. لذا با تقویت این احساسات می توانید به احساس موفقیت بیشتری دست پیدا کنید.

پیشنهاد میکنم مقاله ای در زمینه ماهیت و جنس موفقیت از گروه تحقیقاتی یکشو را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *