تیم برتون در صحنه ؛ بررسی سبک تیم برتون در سایت پوفیلمو

تیم برتون در صحنه ؛ بررسی سبک تیم برتون در سایت پوفیلمو

تیم برتون فیلمسازی است با سبکی بسیار منحصر به فرد، که به آثار او و کسانی که آن‌ها را تکرار می‌کنند به عنوان برتونسک شناخته شده‌اند. ما برتونسک را در همه جنبه‌های فیلم‌هایش می‌بینیم: نویسندگی، نورپردازی، موسیقی، شخصیت‌ها و البته طراحی تولید. خلاقیت به همراه گوتیک برتونسک را شکل می‌دهد.

عناصر mise en صحنه در آثار تیم برتون

اصطلاح mise en scene عنصری است که برای ایجاد یک تصویر بصری استفاده می‌شود.

شاید هیچ فیلمسازی به اندازه تیم برتون از میزان اهمیت میزن صحنه مطلع نباشد. صحنه میزن نقش بسزایی در ایجاد حالت (احساس یک داستان) و لحن (نگرش هنرمند) دارد. ما می‌توانیم تأثیرات صحنه‌های سرسختانه را در همه جا در بهترین فیلم‌های برتون ببینیم زیرا این نتیجه خلاقیت او است.

خلق شخصیت

پدر هیولاها و هنر بورتونسک؛ تیم برتون نبوغ و فردیت را از طریق فیلم‌هایش بیان می‌کند. برتون به عنوان یک هنرمند جذاب با ایده‌های عجیب و غریب شناخته شد. فیلم‌های برتون همچنین بازتاب زمان و خاطرات او در کودکی تا بزرگسالی است و حیطه مشخصی را در زمینه وحشت ایجاد می‌کند. بی نظیر بودن تیم به علت خلاقیت او در سبک و چشم انداز تکنیک‌های فیلم است مانند تضاد آشکار سیاه و سفید، معروف به اکسپرسیونیسم آلمانی و تم‌ها و نقش‌های مکرر نمایانگر خلاقیت آثار او است. شخصیت‌هایی با رفتارها و نگرش‌های خاص دائماً در فیلم‌های تیم ظاهر می‌شوند؛ شخصیت‌هایی عجیب و در عین حال دوست داشتنی.

چنین ویژگی‌هایی به وضوح در Edward Scissorhands و  Alice in Wonderlandنشان داده می‌شود.

فرم منحصر به فرد او در کارگردانی فیلم و ایده‌ها با دیدگاه فردگرایانه‌اش ارتباط دارد، که از موضوعات تکراری با بیان آلمانی وام می‌گیرد.

شخصیت تیم برتون

تیم برتون بیشتر وقت خود را در اتاق بسته و حیاط پشتی خود سپری می‌کرد و پتانسیل خود را به عنوان یک هنرمند و کارگردان فیلم متفاوت از بقیه پرورش می‌داد. سبک برتون به نام بورتونسک شناخته شد. ایده‌های متفاوت او از گذشته‌اش نشات می‌گیرد. تفسیر “آلیس در سرزمین عجایب” چنین سبک‏‌ جذابی را به تصویر می‏‌کشد، زیرا ویژگی‏‌های هر شخصیت به طور منحصر به فرد از دیدگاه‏‌های جامعه در مورد “زیبایی” تاثیر نمی‏‌گیرد. همه شخصیت‏‌ها از نظر خلاقیت و جذابیت به خوبی پردازش شده‏‌اند. زیبایی ملکه سفید نسبتاً عجیب و در عین حال دلپذیر است. ابروهای مشخص، رژ لب زرشکی با پوست کم رنگ برفی. ایده‌های منحصر به فرد تیمبرتون منعکس کننده دیدگاه فردگرایانه وی است، که در آن شکلی از زیبایی به همراه خلاقیت بیان شده‌است.

منابع الهام ‌بخش تیم برتون اکسپرسیونیسم آلمانی است مانند ادوارد دست قیچی. جایی که واقعیت دردناک با استفاده موثر از زاویه‏‌های دوربین و عکس‏‌ها، نقش اصلی را در فیلم ایفا می‏‌کند.

مانند صحنه‌ای که ادوارد در سمت چپ به در چوبی نگاه می‌کند، همزمان می‌شود با یک عکس مستقیم از بالا با سایه سنگین. حالت چهره اد به خوبی نور را تکمیل می‏‌کند، سایه ملایمی ایجاد می‏‌شود که تا حدی زخم‌های او را با منبع نور ترکیب می‌کند.

نحوه نوشتن داستان‌های روشن و تاریک

تیم برتون به اندازه‌ای که ایده پرداز است فیلمنامه نویس نیست. در حقیقت، تقریباً همه اعتبار نویسندگی برتون برای مفهوم سازی داستان/شخصیت است، نه فیلمنامه نویسی.

بنابراین، ما از زیبایی شناسی تیم برتون در مورد رویاپردازی جهان فیلم‌ها چه می‌آموزیم؟ خوب برای درک سبک تیم برتون در فیلمسازی و مفهوم سازی داستان، باید نگاه دقیق‌تری داشته باشیم.

فعالیت برتون

در اوایل دهه 1980، برتون کار خود را در استودیو والت دیزنی با انیمیشن آغاز کرد. دو سال بعد، او اولین فیلم کوتاه خود را با عنوان وینسنت کارگردانی کرد که نوعی قصیده اتوبیوگرافی برای ادگار آلن پو و وینسنت پرایس بود.

وینسنت یک قطعه اساسی در ایجاد سبک هنری تیم برتون و یکی از بهترین فیلم‌ کوتاه‌های تمام دوران است.

معرفی سایت پوفیلمو؛ سایت تخصصی فیلم

شما می‌توانید ادامه این مطلب را در سایت پوفیلمو مطالعه کنید. پوفیلمو یک سایت سینمایی است که به نقد و بررسی فیلم، سریال، انیمیشن و… می‌پردازد. این سایت سینمایی فعالیت خود را از آبان ماه 1400 شروع کرده است. پوفیلمو تاکنون به بررسی فیلم‌های pulp fiction، midnight in Paris (نیمه شب در پاریس)،fight club (باشگاه مشت زنی)، فیلم بابل، انیمیشن کابوس قبل از کریسمس، شیرشاه و … پرداخته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.