کاوش در اکوسیستم اتریوم

کاوش در اکوسیستم اتریوم

در این مقاله به تشریح اکوسیستم اتریوم و اجزاء مختلف آن می پردازیم. اتر یک سیستم مالی پر جنب و جوش و باز را امکان پذیر می کند، همانطور که با ظهور DeFi، استیبل کوین ها و توکن های پیچیده مشهود است.

اتریوم چیست؟ اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار پس از بیت کوین است. در سال گذشته، بیت کوین و اتریوم هر دو مورد توجه جریان اصلی، نهادی و جهانی قرار گرفتند. همانطور که استراتژیست ارشد جهانی مورگان استنلی اخیراً اشاره کرده است “ارزهای رمزنگاری شده به عنوان جایگزینی برای طلا (ذخیره ارزش) و دلار (به عنوان وسیله پرداخت) به سرعت در حال جلب حمایت عمومی هستند. در حالی که بیت‌کوین به‌عنوان یک ذخیره‌کننده ارزش مورد حمایت قرار گرفته است، اتریوم روش‌های پرداخت جدیدی را در یک سیستم مالی فعال و باز فعال کرده است.

در حالی که قیمت بیت کوین از ابتدای سال 2020 تا به امروز حدود 550٪ افزایش یافته است، ETH بیش از 700٪ افزایش یافته است. امروز با ارزش بازار 176 میلیارد دلار، ارزش اتریوم از بانک های بزرگی مانند مورگان استنلی و فین تک مانند اسکوئر پیشی گرفت. با این حال اتریوم چیزی فراتر از یک بانک یا شبکه پرداخت است. اتریوم یک پروتکل شفاف و جهانی است که می‌تواند برای کدگذاری، غیرمتمرکز کردن، ایمن‌سازی و تجارت تقریباً هر چیزی مورد استفاده قرار گیرد. رشد سریع اقتصاد اتریوم در سال گذشته را در نظر بگیرید.

در اتریوم، نوآوری هایی مانند امور مالی غیرمتمرکز (با نام مستعارDeFi) ، استیبل کوین ها (با نام مستعار دلارهای رمزنگاری شده) و بیت کوین توکن شده ارزش قابل توجهی پیدا کرده اند. همانطور که تحقیقات منتشر شده توسط فدرال رزرو سنت لوئیس اخیرا توضیح داده است:

DeFi فرصت‌های هیجان‌انگیزی ارائه می‌دهد و پتانسیل ایجاد یک زیرساخت مالی واقعاً باز، شفاف و غیرقابل تغییر را دارد… برای مثال، می‌توان دارایی‌های متصل به دلار آمریکا (به اصطلاح استیبل کوین) را در صرافی‌های غیرمتمرکز خریداری کرد، این دارایی‌ها را به یک پلتفرم وام دهی به همان اندازه غیرمتمرکز برای کسب سود، و متعاقباً ابزارهای بهره‌دار را به یک استخر نقدینگی غیرمتمرکز یا یک صندوق سرمایه‌گذاری روی زنجیره اضافه کنید.

امور مالی غیرمتمرکز، استیبل کوین ها و انقلاب Reddit

نرم افزار منبع باز پشت اتریوم به طور بالقوه آن را شفاف تر، قابل انتقال تر و قابل اعتماد تر می کند در حالی که ایمان به سیستم های قدیمی در پایین ترین حد خود قرار دارد. در پی حماسه memestock فوریه 2021 در Reddit، Mark Cuban اعتقاد خود را توضیح داد که بلاک چین “بازارها را بسیار کارآمدتر، شفاف تر و در دسترس سرمایه گذاران کوچک می کند.” علاوه بر این، کوبان از DeFi به عنوان یک صنعت با پتانسیل بالا نام برد و از توکن های DeFi مانند Sushi و Aave (به ترتیب نمونه هایی از یک صرافی غیرمتمرکز و پلت فرم وام دهی) در اختیار دارد.

از میان صرافی‌های غیرمتمرکز، Uniswap در حال حاضر بیشترین حجم توکن‌ها را پردازش می‌کند و به دنبال آن Sushiswap و Curve قرار دارند. از زمانی که Uniswap در ماه می 2020 راه اندازی شد، بیش از 100 میلیارد دلار حجم معاملات را فعال کرده است. به موازات آن، نرخ دلار آمریکا که بر روی اتریوم صادر می شود به طور قابل توجهی در حال رشد بوده است.

در حالی که USDT در حال حاضر استیبل کوین غالب است، بخش فزاینده ای از سایر استیبل کوین ها مانند USDC سهم بازار را به دست آورده اند. USDC توسط دلار پشتیبانی می شود و در عین حال از برخی از قدرتمندترین ویژگی های اتریوم استفاده می کند:

• باز، جهانی و قابل دسترسی برای هر کسی در اینترنت

• انتقال سریع، قابل برنامه ریزی و ایمن.

هرکسی، در هر مکانی (مانند 1.7 میلیارد نفری که تخمین زده می‌شود بدون حساب بانکی باشند) که بتواند به این روش دلار ارسال یا دریافت کند، یک نوآوری قابل توجه است. در نتیجه، اتریوم از ژانویه 2021 علاقه‌مندی جستجوی جهانی را به خود جلب کرده است.

به عنوان یکی دیگر از شاخص‌های افزایش علاقه جریان اصلی، اتریوم و زیرردیت‌های کریپتو در روزهای اخیر رکورد تعداد مشترکین جدیدی را به دست آورده‌اند.

خود ردیت، یکی از محبوب‌ترین پلت‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی در جهان، اخیراً با بنیاد اتریوم همکاری کرد تا «ارزش و استقلال فناوری بلاک چین را به جوامع ما و میلیون‌ها رددیتور بیاورد». الکسیس اوهانیان، یکی از بنیانگذاران ردیت، در جریانی با نماینده ایالات متحده، الکساندرا اوکاسیو-کورتز، توضیح داد که «هیچ کس در یک هفته از خواب بیدار نخواهد شد و اینگونه خواهد بود که بیایید همه به حالت قبل برگردیم. عموم مردم نمی توانند این موضوع را نادیده بگیرند، بنابراین من فکر می کنم که انرژی بیشتر و بیشتری برای یافتن راه حل های غیرمتمرکز وجود خواهد داشت. انرژی زیادی برای جمع کردن پشت چیزی وجود دارد که قادر به تقلب در بازی نیست.”

با این حال، اتریوم نه تنها توجه عموم مردم انقلابی را به خود جلب کرده است. همچنین توجه موسسات تجاری و حتی بانک های مرکزی را به خود جلب کرده است.

تحقیقات منتشر شده توسط فدرال رزرو در دسامبر 2020 توضیح می دهد که چگونه “چند سال پیش، نوآوری در بازارهای مالی شروع به ایجاد بحث در مورد توکن های دیجیتال و نشانه گذاری دارایی های مالی کرد” در حالی که “وضعیت احتمالی آینده ای را نشان می دهد که ابزارهای مالی می توانند به اشیاء دیجیتال تبدیل شوند بدون واسطه مالی در زمان واقعی به سراسر جهان منتقل می شود. فدرال رزرو همچنین خاطرنشان می کند که چگونه “مفاهیم فعلی توکن ها و توکن سازی احتمالاً از استفاده آنها در زمینه اتریوم نشات می گیرد، یک بلاک چین عمومی بزرگ که قابلیت برنامه نویسی قوی را ارائه می دهد…”

پذیرش نهادی و آینده پول

بانک‌های مرکزی جهانی با کاتالیزور کریپتو، اکنون به طور فعال در حال تحقیق و اجرای طرح‌های ارز دیجیتال هستند. یا همانطور که بلومبرگ گزارش داد، “با توجه به فناوری مدرن و حتی ویروس کرونا که تغییر جهانی به سمت اقتصادهای بدون پول نقد را تسهیل می کند، و مفاهیم جایگزین مانند بیت کوین تثبیت می شود، سیاست گذاران پولی برای اطمینان از عقب نماندن آنها اقدام می کنند.”

ارزش دلارهای تسویه شده در اتریوم شروع به رقابت با سیستم های پرداخت تجاری بزرگ مانند Zelle و Paypal کرده است، اگرچه هنوز با سیستم های پرداخت بانک مرکزی مانند Fedwire فاصله دارد.

سال گذشته، حجم پرداخت‌های دلاری پردازش شده توسط اتریوم به پی پال نزدیک شد و از Zelle، یک شبکه پرداخت که توسط شبکه‌ای از بانک‌های بزرگ ایالات متحده اداره می‌شود، پیشی گرفت. پی پال همچنین اخیراً تجارت ETH را برای پایگاه کاربر خود در ایالات متحده فعال کرده است، سرمایه گذاری خود را برای شبکه تجاری 29 میلیونی خود امکان پذیر می کند و در حال برنامه ریزی برای گسترش عملکرد برای پایگاه کاربر بین المللی 325 میلیونی خود است. در یک تماس کسب درآمد در سال 2021، مدیر عامل پی پال توضیح داد:

“همه ما بر روی این موضوع اتفاق نظر داریم که سیستم مالی فعلی قدیمی است. اما می توانیم آینده ای را تصور کنیم که در آن تراکنش ها ظرف چند ثانیه انجام می شود، نه چند ساعت یا گاهی چند روز. آینده ای که در آن تراکنش ها باید کم هزینه تر باشد. و آینده ای که همه مردم را قادر می سازد بخشی از اقتصاد دیجیتال باشند، نه فقط افراد مرفه. ما به طور قابل توجهی در واحد تجاری ارزهای دیجیتال، بلاک چین و ارزهای دیجیتال جدید خود سرمایه گذاری می کنیم تا به شکل گیری این آینده فراگیرتر کمک کنیم.

پی پال تنها موسسه ای نیست که به آینده پول رمزنگاری شده علاقه دارد. در ژوئیه 2020، ویزا اعلام کرد که چگونه «امروزه، ارزهای دیجیتال با پشتوانه فیات، که معمولاً به آنها «استیبل کوین» گفته می‌شود، به عنوان یک نوآوری نویدبخش پرداخت ظاهر شده‌اند که مزایای ارزهای دیجیتال را با ثبات ارزهای موجود مانند دلار آمریکا ترکیب می‌کند. این مفهومی است که فراتر از فین‌تک‌ها مورد توجه قرار گرفته و اکنون شامل موسسات مالی و بانک‌های مرکزی می‌شود.»

و در دسامبر 2020، ویزا اعلام کرد که شبکه پرداخت جهانی خود متشکل از 60 میلیون تاجر را به سکه دلاری ایالات متحده (USDC) که توسط مرکز عمدتاً بر روی بلاک چین اتریوم توسعه یافته است، متصل می کند. علاوه بر این، Mastercard رقیب گفت که انتظار دارد استیبل کوین ها را به شبکه پرداخت خود بیاورد.

به نظر می رسد سرمایه گذاران نهادی شروع به علاقه مندی به اتریوم کرده اند. Grayscale Ethereum Trust، راهی برای به دست آوردن قرار گرفتن در معرض اتریوم از طریق کارگزاری‌های سنتی، در سال گذشته رشد قابل‌توجهی داشته است. سه میلیون اتریوم از فوریه 2021 با ارزش بیش از 5 میلیارد دلار در تراست نگهداری می شود.

اتریوم همچنین از سال 2016 به طور فزاینده ای توسط شرکت ها در پرونده های نظارتی مورد اشاره قرار گرفته است.

در نشانه های دیگر از علاقه سازمانی، قراردادهای آتی CME، ابزار دیگری برای قرار گرفتن در معرض اتریوم نهادی، اخیراً فعال شد و در روز اول آن بیش از 33 میلیون دلار معامله شد. و One River Asset Management در دسامبر 2020 تعهداتی را فاش کرد که “دارایی بیت کوین و اتر آن را تا اوایل سال 2021 به حدود 1 میلیارد دلار می رساند.”

با افزایش سرعت بیت کوین و اتریوم، شبکه های آنها در حال تبدیل شدن به همزیستی هستند. مانند دلار، بیت کوین نیز می تواند در اتریوم توکن شود.

موجی از نوآوری، خطرات منحصر به فرد، و راه حل های بالقوه

همانطور که توسط تحقیقات فدرال رزرو سنت لوئیس ذکر شده در بالا ذکر شد، “DeFi موجی از نوآوری را به راه انداخته است …. در حالی که این فناوری پتانسیل بالایی دارد، خطرات خاصی در آن وجود دارد…

قراردادهای هوشمند می توانند مشکلات امنیتی داشته باشند که ممکن است امکان استفاده ناخواسته را فراهم کند و مشکلات مقیاس پذیری تعداد کاربران را محدود می کند. علاوه بر این، اصطلاح “غیر متمرکز” در برخی موارد فریبنده است. بسیاری از پروتکل ها و برنامه ها از منابع داده خارجی و کلیدهای مدیریت ویژه برای مدیریت سیستم، انجام ارتقاء قراردادهای هوشمند یا حتی انجام خاموشی های اضطراری استفاده می کنند.

در حالی که این لزوماً مشکلی ایجاد نمی کند، کاربران باید بدانند که در بسیاری از موارد، اعتماد زیادی وجود دارد. با این حال، اگر بتوان این مسائل را حل کرد، DeFi ممکن است منجر به تغییر پارادایم در صنعت مالی شود و به طور بالقوه به یک زیرساخت مالی قوی‌تر، باز و شفاف‌تر کمک کند.

به خصوص برخلاف پتانسیل دموکراتیک اتریوم این است که با افزایش تقاضا، استفاده از شبکه آن گران‌تر شده است. از فوریه 2021، ارسال تراکنش حدود 10 دلار هزینه دارد.

با این حال، با افزایش تراکم شبکه اتریوم، راه‌حل‌هایی در راه است. در آگوست 2020، 22 تیم توسعه دهنده پیشنهادهای مقیاس پذیری اتریوم را به Reddit ارائه کردند. پروژه هایی مانند Optimism و rollup ها به طور بالقوه می توانند به مقیاس اتریوم برای پردازش صدها هزار تراکنش در ثانیه کمک کنند، اگرچه هر راه حل چالش های منحصر به فردی را ارائه می دهد.

ETH 2.0 نیز در افق است که قصد دارد مقیاس گذاری اتریوم را به طور اساسی حل کند. از فوریه 2021، بیش از 3 میلیون ETH در قرارداد ETH 2.0 در اختیار دارد.

نوآوری اصلی اتریوم و کریپتو شبکه منبع باز آن است. تقریباً در زمان واقعی، می توان میلیاردها دلار ارزش انتقال جهانی را تجسم و حسابرسی کرد. این شبکه می تواند به طور مستقل یا از طریق ارائه دهندگان داده بزرگ مانند CoinMetrics و Dune Analytics (که منبع بسیاری از داده های ذکر شده در بالا هستند) قابل دسترسی باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *